Studentu dzīve jeb kas gribēs – tas izstudēs

studentu-dzive

 

Izbrīnīja LSA izteikumi par to, ka nedrīkst NEDRĪKST! samazināt budžeta vietas augstskolās. Ātrumā uz to visu skatoties – Latvija šobrīd ik gadu nodrošina tikai ap 10 000 vidusskolu absolventu, kamēr uzņemto studentu skaits augstskolās, koledžās pirms pāris gadiem bija pāri 20 000. OK, daļa no tiem ir maksas studenti, kas grib 30+ gados ko pastudēt, piestudēt, dekrēta laikā nenojūgties.  Tomēr kādu finansējumu un KAM mēs šeit gribam palielināt?

Kam vēl nav pieejama augstākā izglītība Latvijā? Vai Ješkam no Mazpisāniem, kurš konsekventi “ka” vietā lieto “kad”, bet “labdien” vietā – “b*e, pavācies malā?”

Vai tas ir kontingents, kas nepieciešams Latvijas augstkolās?

Protams, neviens negrib atteikties no ērtām, siltām finansēm – arī augstskolas. Tās turpina saņemt finansējumu par uzturētajām budžeta vietām. Tikai retā studiju programma ir aizpildīta pr 100%.

Vēl augusta beigās met budžeta vietas pakaļ, un – ne jau tā nīstajos juristos un ekonomistos.

Nē, arī tik aktuālajās inženierzinātnēs. Uz ātru roku iemeklējot, lūk, labs piedāvājums – Cēsīs mācīties datorsistēmas, elektroniku un ko tik ne. Super. Taču tas nemotviēs Ješku no Mazpisāniem tur iestāties. Vai – paga! Motivēs gan! Iestāsies un nemācīsies. Tomēr pusgadu saņems stipendiju. Nu ja. Kāds Latvijas lielajās augstskolās ir izkritušo studentu skaits? Cik ir tādu Ješku, kas iestājas un nepabeidz studijas? Zemē izmesta nauda!

Ja grib mācīties, Latvijā šobrīd ir lieliskas iespējas. Ja grib. Pirmkārt – izglītība ir pieejama – pat reģionos. Iedomājieties, pat Rēzeknes augstskola sacas Tehnoloģiju augstskola. Super. Latijā ir ap 60 dažādu mācību iestāžu, kur pēc 12.klases mācīties. Gribi – mācies.

Otrkārt – prasības nav īpaši augstsas. Būsim atkāti. Vidusmēra studijas var gana labi savienot ar darbu, tusiņu vai bērnu. Nu tā diemžēl ir. Tas nav tas, uz ko tiekties, bet vai tāpēc jāpalielina budžeta vietu skaits, lai mēs palielinātu šo Ješku skaitu, kas iestājas un nemācās? Vai lai mēs saražotu “speciālistus” kas ne dienu nestrādās savā specialitātē?

Attopieties! Augstskolas sēž uz budžeta vietām kā vistas uz zelta olām un negrib tās atlaist. Nekādas jēgas no tādām olām valstij nav – izpilda tikai ķeksīšus. Labāk padomāt, ko finansēt, cik lielā apmērā un no kā atteikties. Un beigu beigās – kur tad dabūt šos studentus?

OK, budžeta vietu skaitu palielinās, bet KAS tad tur studēs?

Šobrīd valstī ir dziļā demogrāfiskās krīze – 16-18 gadnieku skaits ir kritiski zems. Nu, tas ir variants – ievest šos studentus, kā to jau pirms gadiem sāka darīt RSU. Tikai tās jau nebūs budžeta vietas, kas aizpildīsies. Un stingri jāuzmana studnetu kvalitāte, lai nesanāk uzturēšanas atļauju tirgošanas bizness.

 

 

 

 

Advertisements

One thought on “Studentu dzīve jeb kas gribēs – tas izstudēs

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s